Péče o zboží

 

Na této stránce najdete infromace, jak pečovat o zakoupené oblečení a doplňky.

TIPY A RADY

PRANÍ

OBUV

SYMBOLY

 


 


1. TIPY A RADY:

  • postupujte vždy podle údajů na všitém štítku
  • vysoká teplota při ošetřování škodí každému materiálu
  • oděvy doporučujeme prát a žehlit po rubu
  • v případě, že si nejste jisti se způsobem ošetření nebo nevíte jak zašpinění odstranit, neexperimentujte a svěřte oděv do profesionální péče
  • sušení oděvů na přímém slunečním záření představuje riziko změny barvy
  • u odepínacích kalhot doporučujeme prát kalhoty včetně nohavic z důvodu udržení stejné barevnosti, podobně perte i bundy s odepínací kapucí nebo rukávy
  • nepoužívejte čističe na skvrny - může dojít ke ztrátě barevnosti
  • nepoužívejte univerzální prací prostředky, které obsahují bělící a zjasňující složky
  • textilní doplňky udržujte stejným způsobem jako oděvy

 


 

2. JAK SPRÁVNĚ VYPRAT OBLEČENÍ?

Postupujte vždy podle údajů na všitém štítku. Výrobky můžete vyprat v pračce při teplotě uvedené na štítku produktu a ve zkráceném pracím programu. Na funkční produkty nepoužívejte avivážní prostředky, výrobky před praním nenamáčejte do pracího roztoku. Oblečení lze vyžehlit při dodržení uvedeného symbolu teploty. Po několikanásobném vyprání můžete obnovit vodoodpudivost aplikací některého doporučeného impregnačního prostředku.

 

Ruční praní materiálů

Pokud připravujeme roztok pro ruční praní, není nikdy zaručeno dokonalé rozpuštění pracího prostředku. Stává se i to, že zákazník napustí vodu do vany, vloží tam prádlo a navrch nasype prací prášek. Je jasné, že to barvě látky ublíží a vznikají reklamační problémy. Neznamená to ale, že je ruční praní nepřípustné. Při aplikaci speciálních tekutých pracích prostředků, kde jejich výrobce ruční praní doporučuje, by při dodržení návodu nemělo dojít k problémům.

 

Použití aviváže

Avivážní prostředky narušují vodoodpudivou úpravu tkaniny. Aviváž se nesmí používat na výrobky s funkcí nepronikavosti, prodyšnosti a větruodolnosti, tedy na technické materiály.

 

Postup při praní membránového oblečení

Doporučujeme praní v některém speciálním pracím prostředku, např. TECH WASH firmy Nikwax. Vždy dodržujte postup stanovený výrobcem pracího prostředku.

 

Údržba impregnace

Jakékoli oblečení je vhodné impregnovat, začíná-li se voda vsakovat do povrchu látky i při velmi mírném dešti. Impregnaci je vhodné obnovit po 5ti vypráních.

 

Péče o materiály pletené

Výrobek perte se stejnými barvami v obvyklém množství prášku a šetrném programu praní s následným odstředěním. Nenamáčejte výrobek před praním. Perte naruby a se zapnutým zipem. Po vyprání formujte natáhnout nohavice resp. rukávy či záda) dokud je výrobek mokrý (předejdete srážení), volně ho vyvěste a nechte proschnout. Vždy sušte naruby a nikdy ne na přímém slunci. Nenechávejte výrobek před, ani po praní ve vodní lázni. Dbejte na volné vyvěšení a rovnoměrné vysychání ihned po ukončení praní. Max. srážlivost 3-5%.

 

Péče o materiály tkané

Výrobek perte samostatně. Do pračky vložte obvyklé množství prášku a nastavte šetrný program praní s následným odstředěním. Nepoužívejte aviváž, poškodíte tím funkci materiálu. Nenamáčejte výrobek před praním. Po vyprání a krátkém odstředění výrobek ihned volně vyvěste např. nad topení nebo jiný zdroj mírného stálého tepla a nechte rovnoměrně proschnout (nepokládejte přímo na topení). Nesušte na slunci. Nenechávejte výrobek před ani po praní na delší dobu ve vodní lázni. Dbejte na volné vyvěšení a rovnoměrné vysychání ihned po ukončení praní a odstředění.

 


 

3. JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O VAŠI OBUV:

V současné době v zemích EU a také u nás platí povinnost označování materiálů použitých v hlavních částech obuvi, většinou obrazovou formou, tzv. piktogramy.

Názvy a odpovídající piktogramy pro části obuvi:

  • VRCHOVÝ MATERIÁL
  • PODŠÍVKA A STÉLKA
  • PODEŠEV

Díky těmto piktogramům můžeme již sami odhadnout, co od obuvi můžeme očekávat a jak o ni pečovat.

 

Impregnace

Před použitím impregnačních prostředků je nezbytné obuv nejprve očistit. Postačí nám vlhký hadřík na povrch obuvi, na podešev kartáček, voda a saponát. Obuv necháme dostatečně proschnout, tzn. nesušit však u zdroje přímého tepla (nedávat na radiátory, ke krbu atd...), nýbrž volně v teplé místnosti. Teprve poté je nutno obuv naimpregnovat. Je vhodné naimpregnovat i novou obuv, to přispěje k tomu, že případné nečistoty se lépe odstraní a umyjí. Druh impregnace volíme podle povrchového materiálu – neimpregnuje se pouze lakovaná useň.

 

Hladká a leštěná useň

Nejprve obuv zbavíme nečistot vhodným kartáčem, měkkým hadříkem případně vlhkou houbou. Vodoodpudivost Vaší obuvi může být zvýšena pomocí impregnačních krémů. Pokud dojde k promáčení obuvi, dbejte na její včasné očištění a vysušení, nakrémování krémem určeným pro příslušný druh usně.

 

Velury a nubuky

Znečištění se odstraní krepovým kartáčem nebo speciální gumou. Na vyčištěnou obuv používejte speciální bezbarvé a barevné spreje, které dodají potřebný tuk a mají i vodoodpudivý charakter, např.impregnace ve spreji.

 

Lakovaná useň

Zbavíme nečistot pomocí vlhkého hadříku, před mrazem chráníme pomocí speciálních prostředků na lakové usně.

 

Textilní materiály

Čistíme kartáčováním, lze podle druhu textilu a znečištění také vytírat za vlhka, mastné skvrny očistěte čističem skvrn na textil. Impregnujeme sprejem na textil.

 

Syntetické materiály

Údržba této obuvi je velmi nenáročná. Omývá se vlhkým hadříkem, případně lehkým saponátem a utře se do sucha. Obuv se nemusí krémovat. Svršek obuvi pečlivě chraňte před přímým stykem s ostrými a drsnými předměty. Nevystavujte teplotám nad 40°C.

 

Tipy na závěr:

  1. Při obouvání obuvi uzavřeného střihu používejte vždy obouvací lžíci, zabráníte tak polámání patní části.
  2. Obuv nikdy neperte v pračce.
  3. Obuv nikdy nesušte u přímého zdroje tepla.
  4. Životnost obuvi není neomezená, proto obuv střídejte a nepoužívejte stále jednu a tutéž.
  5. Používejte pro každý účel tu správnou obuv.

 


 

4. CO ZNAMENAJÍ SYMBOLY NA ŠTÍTCÍCH:

SYMBOLY PRANÍ

SYMBOLY ŽEHLENÍ

SYMBOLY SUŠENÍ

SYMBOLY BĚLENÍ

SYMBOLY ČIŠTĚNÍ

 


 

SYMBOLY PRANÍ Postup praní prádla a textilu
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 95°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 95°C a při normálním mechanickém působení.
Normální máchání a normální odstřeďování prádla.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C a při normálním mechanickém působení.
Normální máchání a normální odstřeďování prádla.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 60°C a při omezeném mechanickém působení.
Máchání prádla při klesající teplotě vody (COOL-DOWN) a mírném odstřeďování prádla.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C a při normálním mechanickém působení.
Normální máchání a normální odstřeďování prádla.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C a při omezeném mechanickém působení.
Máchání prádla při klesající teplotě vody (COOL-DOWN) a mírném odstřeďování prádla. Nesmí se ždímat ručně.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 40°C a při značně omezeném mechanickém působení. Mírné máchání a mírné odstřeďování prádla. Prádlo nesmí se ždímat ručně.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30 °C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30°C a normálním mechanickém působení.
Normální máchání a normální odstřeďování prádla.
Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30 °C Praní prádla v pračce při maximální teplotě 30°C a značně omezeném mechanickém působení.
Normální máchání a mírné odstřeďování prádla. Vhodné pro jemné prádlo ze syntetických vláken, vlnu, nestálobarevné prádlo a oblečení obsahující vatelín a peří.
Ruční praní prádla při maximální teplotě 40 °C Ruční praní prádla při maximální teplotě 40°C. Prádlo se nesmí prát v pračce.
Opatrná manipulace. Vhodné pro vlněné prádlo, spodní prádlo, plavky apod.
http://www.koko-shop.cz/fotocache/gallery/osetrovani_pradla/Prani-00-99.png Prádlo se nesmí prát. Opatrná manipulace v mokrém stavu.

 


 

SYMBOLY ŽEHLENÍ Postup žehlení prádla a textilu
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 200 °C Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 200 °C. Vhodné pro bavlnu a len.
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 150 °C Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 150 °C. Vhodné pro vlnu a látky s příměsí polyesteru.
Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 110 °C Žehlení prádla při maximální teplotě žehlicí plochy 110 °C. Opatrně při žehlení s párou. Vhodné pro umělé hedvábí, viskózu a lykru.
Prádlo se nesmí žehlit Prádlo se nesmí žehlit. Napařování a zpracování prádla párou je nepřípustné.

 


 

SYMBOLY SUŠENÍ Postup sušení prádla a textilu
Sušit prádlo na věšáku Sušit prádlo na věšáku.
Sušit prádlo na šňůře Sušit prádlo na šňůře.
Sušit prádlo rozložené naplocho Sušit prádlo rozložené naplocho.
Prádlo se může sušit v bubnové sušičce Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při normálním programu sušení.
Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení Prádlo se může sušit v bubnové sušičce při nižší teplotě sušení.
Prádlo se nesmí sušit v bubnové sušičce Prádlo se nesmí sušit v bubnové sušičce.

 


 

SYMBOLY BĚLENÍ Postup bělení prádla a textilu
Možnost bělení prádla prostředky uvolňujícími chlór Možnost bělení prádla prostředky uvolňujícími chlór. Symbol znamená, že je prádlo možné bělit chlórem. Používejte pouze studený zředěný roztok.
Prádlo se nesmí bělit prostředky, které uvolňují chlór Prádlo se nesmí bělit prostředky, které uvolňují chlór.

 


 

SYMBOLY ČIŠTĚNÍ Postup chemického čištění prádla a textilu
Prádlo se může chemicky čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly Prádlo se může chemicky čistit všemi obvykle používanými rozpouštědly, a to i rozpouštědly uvedenými pod symbolem P, a dále trichlorethenem a 1.1.1-trichlorethanem.
Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F.
Obvyklé postupy čištění prádla jsou bez omezení.
Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F Prádlo se může chemicky čistit tetrachlorethenem, monofluortrichlormethanem a všemi rozpouštědly uvedenými pod symbolem F s omezeným přidáním vody nebo s omezeným mechanickým působením nebo s omezenou teplotou sušení. Samoobslužné čištění prádla není dovoleno.
Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem (destilační rozmezí mezi 150-220 °C, bod vzplanutí 38-60 °C) obvyklými postupy čištění bez omezení.
Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem Prádlo se může chemicky čistit pouze trifluortrichlorethanem a těžkým benzínem (destilační rozmezí mezi 150-220 °C, bod vzplanutí 38-60 °C) s omezeným přidáním vody nebo s omezeným mechanickým působením nebo s omezenou teplotou čištění nebo sušení.
Prádlo se nesmí chemicky čistit Prádlo se nesmí chemicky čistit. Skvrny se nesmějí odstraňovat organickými rozpouštědly.

 


 

Tato stránka je pouze informativní a slouží, jako stručný pčehled různých doporučení k ošetření oblečení a obuvi.

Výrobce ani prodejce nenese odpovědnost za vady vzniklé nevhodným používáním či neodbornou manipulací.

 


BEZPEČNÝ NÁKUP originální zboží, bezpečné platby
OVĚŘENO ZÁKAZNÍKY reálné recenze našich zákazníků
DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 999 Kč
RYCHLÁ EXPEDICE široký výběr produktů skladem

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Podrobné nastaveníPovolit vše
GLAMI
Glami